В суботу 07 грудня офіс Міжнародної асоціації математичного і комп’ютерного моделювання IMACS (International Association for Mathematics and Computers in Simulation – https://www.imacs-online.eu/) оприлюднив інформацію про кончину почесного президента IMACS професора Роберта Вишневецького (Robert Vichnevetsky).
Історія IMACS починається з 1955 року, коли в Брюсселі під керівництвом Жана Хоффмана, професора Брюссельського вільного університету (ULB), відбулася Міжнародна конференція з аналогових обчислень, у якій взяли участь вчені та керівники лабораторій моделювання з різних куточків світу.
Представником СРСР на цій конференції виступав Пухов Георгій Євгенович. Під час конференції стало зрозумілим, що існує потреба у встановленні постійних засобів спілкування між членами цієї нової наукової спільноти. У результаті було створено Міжнародну асоціацію аналогових обчислень (AICA – Association Internationale pour le Calcul Analogique), яка була юридично зареєстрована згідно з бельгійським законом у 1956 році. Жан Хоффман став президентом цієї асоціації та займав цю посаду до 1973 року. Для координації участі радянських науковців в діяльності AICA в 1967 році був створений Національний комітет СРСР Міжнародної асоціації з аналогових обчислень, головою якого став академік АН УРСР Г.Є.Пухов.
Наступником Ж.Гофмана на посту президента AICA став професор Роберт Вишневецький, який був обраний президентом на 7-му Всесвітньому конгресі Асоціації в Празі в серпні 1973 року. У той час у науці відбувався розвиток обчислювальної техніки, і сфера діяльності, яка ще була відома як AICA, почала стрімко розширюватися, включаючи числові обчислення, субдисципліни прикладної математики та впровадження математичного моделювання в багатьох традиційних галузях прикладних наук. яким довелося змінити свої способи, щоб не відставати від нового середовища.
Саме під час перебування Р.Вишневецького на своєму посту, AICA фактично вийшла за межі суто аналогових обчислень і в 1976 році трансформувалася в Міжнародну асоціацію математичного та комп’ютерного моделювання – IMACS. Процес реорганізації AICA в IMACS активно підтримав радянський Національний комітет AICA, очолюваний Г.Є.Пуховим. Він ж і став головою радянського Національного комітету IMACS, а з середини 80-х років розділяв співголовування на цьому посту з академіком А.А.Самарським (Москва).
В подальшому IMACS також розширив свою адміністративну структуру, своє міжнародне охоплення юридичними корпораціями та офісами в США та Бельгії та афілійованими товариствами в інших частинах світу – аж до Китаю, Японії та Австралії/Нової Зеландії (що, певним чином, ілюструє той факт, що глобалізація науки передувала глобалізації промисловості – те, що залишається вірним і донині).
Тож фактично, саме професор Роберт Вишневецький був засновником IMACS. Він же був діючим президентом IMACS протягом багатьох років. Потім він також завжди підтримував діяльність IMACS та життя наукових журналів IMACS, APNUM та MATCOM своїм авторитетом.
Участь професора Роберта Вишневецького в діяльності IMACS завжди була активною. Ще минулого року він люб’язно підготував і надіслав свою запрошену передмову для книги тез 21-го Всесвітнього конгресу IMACS і був радий дізнатися про велику міжнародну успішну участь у цьому конгресі приблизно з 30 країн.
Інститут проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є. Пухова Національної академії наук України висловлює свої співчуття синові та дочці Роберта Вишневецького, його друзям і колегам та чекатиме на додаткову інформацію. Ми також дякуємо діючому президенту IMACS пані професорці Роза-Марія Спітареллі за те, що вона тримає нас в курсі.